Групи упаковки небезпечних вантажів
Для вказівки на ступінь небезпеки вантажу використовуються групи упаковки речовини.
Група упаковки – означає групу, до якої можуть бути віднесені деякі небезпечні речовини залежно від ступеня небезпеки, якій вони характеризуються при їх автоперевезенні. Групи упаковки небезпечних вантажів позначаються римськими цифрами і мають такі значення:
- група упаковки I: речовини з високим ступенем небезпеки;
- група упаковки II: речовини із середнім ступенем небезпеки;
- група упаковки III: речовини з низьким ступенем небезпеки.
Групи упаковки не призначено небезпечних вантажів класів небезпеки 1, 2, 5.2, 6.2 та 7 і самореактивних речовин класу 4.1.
Група упаковки небезпечного вантажу зазначається в стовпці 4 таблиці А глави 3.2 ДОПНВ / ADR (перелік небезпечних вантажів в алфавітному порядку). Критерії віднесення небезпечних речовин і виробів до груп упаковки наведені в главі 2.2 ДОПНВ / ADR.
Структура переліку небезпечних вантажів
Перелік небезпечних вантажів у порядку присвоєних небезпечних вантажів номерів ООН:
Усі небезпечні вантажі перераховані у переліку небезпечних вантажів: таблиця А глава 3.2 ДОПНВ / ADR.
Перелік небезпечних вантажів, наведений у главі 3.2ДОПОГ / ADR, являє собою таблицю, що складається приблизно з 2000 рядків і 20 стовпців. Рядки в переліку небезпечних вантажів частіше називають позиціями. Кожній позиції переліку небезпечних вантажів присвоєно чотиризначний ідентифікаційний номер – номер ООН.
На практиці, небезпечних вантажів набагато більше, ніж позицій у переліку небезпечних вантажів. Якщо будь-яке небезпечна речовина або виріб не вказано в переліку небезпечних вантажів, не слід вважати, що воно не є небезпечним вантажем при його автоперевезення.
Незважаючи на те, що перелік небезпечних вантажів з періодичністю раз на два роки оновлюється, можуть виникнути випадки, коли до перевезення пред’являються нові небезпечні речовини, які не включені до переліку небезпечних вантажів. Щоб мати можливість враховувати такі небезпечні вантажі в переліку існує кілька типів позицій:
А. Одиночні позиції для точно визначених небезпечних речовин або виробів, включаючи позиції для небезпечних речовин, що охоплюють кілька ізомерів;
В. Узагальнені позиції для точно визначеної групи небезпечних речовин або виробів, які не є позиціями “н.у.к.”;
С. Конкретні позиції “Н.З.К.”, охоплюють будь-яку групу небезпечних речовин або виробів, що володіють характерними хімічними або технічними властивостями і не зазначені конкретно;
D. Загальні позиції “Н.З.К.”, охоплюють будь-яку групу небезпечних речовин або виробів, що володіють одним або кількома небезпечними властивостями і не зазначені конкретно.
Позиції переліку небезпечних вантажів, визначені в пунктах B, C і D, являють собою зведені позиції.
Для зручності віднесення небезпечних вантажів до однієї зі зведених позицій переліку небезпечних вантажів, наприкінці приписів для кожного класу небезпеки небезпечних вантажів у главі 2.2 ДОПНВ / ADR, наведені переліки зведених позицій.
У всіх випадках на основі ієрархії позицій переліку небезпечних вантажів, позначених буквами В, С і D, вибирається найбільш конкретна зведена позиція, що охоплює властивості даного небезпечної речовини або виробу.
Кожен рядок переліку небезпечних вантажів присвячена речовині (речовинам) або виробу (виробів), яке (і) охоплюється (ються) окремим номером ООН. Проте в тому випадку, коли речовини або вироби, що відносяться до одного і того ж номеру ООН, володіють різними хімічними або фізичними властивостями і / або для них визначені різні умови автоперевезення, для цього номера ООН можуть використовуватися кілька послідовно розташованих рядків.
Кожен стовпець переліку небезпечних вантажів присвячений окремому питанню. У місці перетину стовпців і рядків (клітці) міститься інформація з того питання, якому присвячений даний стовпець, для речовини (речовин) або виробу (виробів), зазначеного (их) в даному рядку:
- в перших чотирьох клітинах міститься інформація, що ідентифікує небезпечні речовина (речовини) або виріб (вироби), якому (им) присвячена дана рядок (додаткова інформація на цей рахунок може міститися в спеціальних положеннях, зазначених у колонці 6);
- в наступних клітинах вказані застосовні спеціальні положення – або у вигляді докладної інформації, або у вигляді коду. Код відсилає до докладної інформації, що міститься в частині, главі, розділі і / або підрозділі, зазначених у пояснювальних примітках нижче. Незаповнена клітина означає або те, що ніякого спеціального положення не передбачено і застосовуються лише загальні вимоги, або те, що діє обмеження на перевезення, вказане в пояснювальних примітках.